Какво е Биткойн?
Биткойн (BTC) е цифрова валута – наричана още криптовалута – която може да се търгува за стоки или услуги с доставчици, които приемат Биткойн като плащане. С Биткойн притежателите могат да купуват, продават и обменят стоки или услуги без централен орган или банка като посредник.
Биткойн е една от най-известните Дигитални валути днес, като стойността му се покачва драстично от пускането му на пазара през 2009 г. Сатоши Накамото, псевдонимът на създателя на Биткойн, заявява, че целта на Биткойн е да работи като независима система за електронни плащания, базирана на криптографско доказателство, вместо доверие. Някои притежатели купуват Биткойни като инвестиция, очаквайки BTC да повиши стойността си, докато физически лица и фирми използват или приемат плащания като валута. PayPal, например, в момента поддържа Биткойн транзакции, а страната Ел Салвадор е приела Биткойн като официална валута.
Транзакциите от Биткойн към Биткойн се извършват чрез дигитален обмен на анонимни, силно криптирани хеш кодове в мрежа от равноправен Peer to Peer достъп (P2P). P2P мрежата наблюдава и проверява прехвърлянето на Биткойн между потребителите. Биткойните на всеки потребител се съхраняват в програма, или парче код в блокчейна, наречена дигитален портфейл, която също така съхранява всеки адрес и транзакция, от който потребителят изпраща и получава Биткойни, както и частен ключ, известен само на потребителя.
В САЩ Биткойните са спорни, защото могат да се използват за анонимно прехвърляне на незаконни средства или за скриване на неотчетени приходи от Националната Служба за Приходи. По проект Емисията Биткойни е ограничена до 21 милиона монети, от които ~19 милиона вече са добити. Това прави Биткойн оскъден и така си контролира инфлацията, която може да възникне, ако има неограничено предлагане на криптовалутата. Според статията на Gadgets 360, озаглавена „Копаене на биткойн: колко монети могат да бъдат добити общо и как това влияе върху ценообразуването?“ 83% от всички Биткойни, които някога ще съществуват, вече са пуснати в обращение.
Как работи биткойн?
Биткойн е създаден с мисъл за разпределен цифров запис, наречен блокчейн. Blockchain е вид публична книга или публичен счетоводен регистър - цифрова система за записване на транзакции и свързани с тях данни на множество места едновременно. Блоковете в блокчейн са единици, които съдържат данни за всяка транзакция, включително дата, час, стойност, купувач и продавач и идентификационен код за всяка борса.
Blockchain е проектиран да направи изключително трудно хакването на системата или фалшифицирането на данните, съхранявани в нея, като по този начин я прави сигурна и неизменна. Всеки компютър в блокчейн мрежата има копие на счетоводната книга, за да предотврати отделни точки на повреда. Ако един блок бъде променен, всички останали блокове в разпределената книга трябва да бъдат променени. Blockchain е децентрализирана технология, което означава, че не се контролира от нито една организация. В допълнение, идентифициращите кодове (криптографията) затрудняват и правят почти невъзможно нерегламентирано създаване на блокове.
Биткойн се съхранява в приложение за цифров портфейл на компютър или смартфон, наречено портфейл. Портфейлите (Wallets) за криптовалута са един от най-добрите начини за съхранение и защита на Биткойн. Има и няколко вида портфейли. Софтуерните портфейли позволяват на потребителите да съхраняват всякакво количество Биткойни на компютър или мобилен телефон за ежедневна употреба, като балансът се съхранява в отделен офлайн портфейл. Препоръчително е да се съхранява малко количество Биткойн на Софтуерен портфейл. Това предпазва по-голямата част от биткойните на потребителя от злонамерен софтуер, който се опитва да прихване паролата, използвана за достъп до портфейла.
Офлайн портфейлите са софтуер за портфейли, който се инсталира на USB или друг носител, а не в интернет, така че да може да се поддържа физически защитен. Хардуерните портфейли, друга форма на офлайн портфейл, са физически устройства като флаш USB устройство, или NFC Устройство, което съхранява личните ключове на потребителя. Дори когато са свързани с друго устройство, частните ключове никога не се разкриват, тъй като подписаните транзакции се извършват на устройството. Портфейлите с множество подписи изискват два или повече частни ключа за разрешаване на транзакции. Те се наричат Multi Signature Wallets, или портфейли с няколко подписа. Това значително намалява шансовете за достъп до портфейла, ако бъде изгубен или откраднат. Един ключ се съхранява на сигурно място като резервно копие, друг се съхранява на мобилното устройство на потребителя, а трети ключ може да се съхранява при доставчик на мултиподписи.
Хората могат да изпращат биткойн на други чрез прехвърляне на биткойн от портфейл към портфейл. Биткойн може да бъде изпратен чрез иницииране на заявка за трансфер от биткойн адрес в портфейла на клиента към биткойн адрес или буквено-цифров ключ в портфейла на получателя. Подателите могат да изберат сумата, която да преведат като биткойн или в тяхната местна валута. Всяка биткойн транзакция се таксува с малка такса, която се плаща на Биткойн копач. Тази такса може да варира в зависимост от фактори, включително колко бързо биткойн транзакцията трябва да бъде потвърдена.
Какво е Биткойн копаене?
Добивът на биткойни е процес на добавяне на нови транзакции в обращение. Биткойн миньорите използват софтуер, който има достъп до блокчейна, за да решават алгоритми, свързани с транзакции. В замяна те получават определен брой Биткойни на блок. Те се наричат Награди на копачите. Това примамва криптокопачите да продължат да решават свързаните с транзакциите алгоритми, поддържайки цялостната система. Процесът се нарича доказателство за работа. / Proof of Work /
Първоначално добивът на Биткойни се е извършвал на процесорите или централните процесори на отделни компютри, с повече ядра и по-голяма скорост, което води до повече печалба. След това повечето копачи на биткойни започнаха да използват системи с множество графични карти, (GPU), след това програмируеми на място гейт масиви и специфични за приложения интегрални схеми (ASIC MIners). Тези ъпгрейд в системите на копачите са направени в опит да се приямет задачи за пресмятане с по голяма скорост и мащаб, тоест повече хеш кодове, към всеки нов издаден блок в Блокчейна, и да се използва по-малко електрическа енергия.
Някога беше възможно всеки да копае биткойни, но вече не. Биткойн кодът е написан, за да направи решаването на свързаните с транзакции задачи и алгоритми по-трудни с времето. Това означава, че решаването на тези алгоритми изисква повече компютърни ресурси. Достъпът до мощни компютри и големи количества електроенергия вече е задължителен. В света на злонамерения софтуер една от най-разпространените настоящи заплахи са инфекциите с ботнет на компютърни мрежи за копаене, при които потребителските системи копаят биткойни без знанието на собствениците и средствата се насочват към собственика на ботнет мрежата от която идва атаката, тоест към неговия Портфейл. Business Insider India изчислява, че 100% от всички Биткойни ще влязат в обращение до 2140 г.
Какво е Биткойн Халвинг?
За да се намали броят на създадените нови биткойни, събитието „halving“ намалява наградите за получаване и валидиране на транзакции в блокчейна. Това събитие се случва приблизително на всеки четири години, за да забави процеса на копаене и да намали създадените нови биткойни. Тази мярка е антиинфлационна, създадена още с пускането на първия Биткойн Блокчейн в обръщение.
Когато Накамото създаде Биткойн, предлагането беше ограничено до 21 милиона Койна/Монети. Първоначално наградата за миньорите беше 50 биткойна на блок, но оттогава тя беше намалена наполовина четири пъти. От април 2024 г. наградата е намаляла до 3,125.
Halving възнамерява да намали издаването на нови монети и да намали предлагането, като повлияе положително на Биткойн и неговата стойност, ако търсенето остане същото или се увеличи.
Защо Биткойнът е ценен?
Биткойн има стойност, подобна на други валути, защото други са готови да ги обменят за стоки, услуги и съществуващи валути. Въпреки това, цената на Биткойн се повиши, падна и отново се повиши експоненциално многократно от въвеждането му през 2009 г. Мнозина смятат колебанията за нестабилни. Цените се повишиха и паднаха на фондовия пазар поради редица фактори, включително компании, които приемат или отказват подкрепа за валутата, и дори това, което знаменитостите казват за нея.
Стойността на Биткойн обаче се извлича и от други източници. Например, за да бъде приета една валута, тя трябва да има някаква форма на недостиг, делимост, транспортируемост, издръжливост, инфлация и не трябва да бъде лесно фалшифицирана.
Биткойн има следните характеристики:
• Ограничен е до 21 милиона Монети.
• Дели се до осем знака след десетичната запетая. Най-малката единица, Сатоши, е еквивалентна на 0,00000001 биткойн.
• Съхранява се в цифрови портфейли, което го прави лесно преносим.
• Не е физически, така че не може да бъде унищожен. Той обаче може да бъде компрометиран, ако хардуерният, софтуерният или криптографският ключ към съответния портфейл бъде изгубен.
• Освен това е защитен срещу възможни фалшификати посредством блокчейн и криптографски ключове.
Как се използва биткойн?
Биткойн често се използва като опция за плащане или като алтернативна инвестиция. Като метод на плащане, bitcoin може да се използва за закупуване на стоки и услуги. Въпреки че броят на доставчиците, които приемат криптовалутата, все още е ограничен, доставчици като PayPal и AT&T започват да приемат биткойн плащания. Компанията за електрически автомобили Tesla също се движи напред-назад, като реши да приеме плащания с Биткойни. Като форма на инвестиция, физическите лица могат да инвестират в Биткойни, за да помогнат за диверсификация на портфолио от акции и облигации.
Какви са рисковете на Биткойн?
Рисковете, свързани с Биткойн, включват следното:
• Променливост на инвестициите. Биткойн няма дългосрочен опит или история на доверие зад себе си. Цените се покачват и падат бързо, а добре известни хора като Илон Мъск увеличиха стойността с почти 10% и я накараха да спадне с 5%, само чрез изпращане на туитове. През 2014 г. за един ден цената падна с 80%.
• Без застраховка. Биткойн борсите и портфейлите не са застраховани от федерални или правителствени програми. За разлика от банковите сметки, ако нещо се случи, е малко вероятно хората да получат своите Биткойни обратно.
• Подозрителен за рансъмуер атаки. Тъй като транзакциите се извършват цифрово и анонимно, Биткойнът е избраната валута, когато хакерите държат откуп за данни на нищо неподозиращи жертви.
• Регулаторни ограничения. Биткойн също се използва за транзакции на черния пазар, което може да доведе до ограничаване на държавната регулация. Този проблем се решава в момента чрез множество световни регулации които влизат в Сила едновременно в Развития Свят.
Как купувате или инвестирате в Биткойни?
Хората могат да купуват Биткойн чрез борса за криптовалута, с традиционни валути или чрез Биткойн банкомати. Както и могат да обменят други крипто Валути в Биткойн, например като Стабилни Монети (StableCoins) като USDT към BTC. Борсите са един от най-популярните методи за закупуване на биткойни, тъй като те са компании, които позволяват на хората да купуват и продават чрез създаване на акаунт. Примери за софтуер за обмен включват Binance, KuCoin и Coinbase. Сметките също трябва да предоставят източник на финансиране, като банкова сметка или дебитна карта. Освен това Биткойн банкоматите са свързани с интернет, които позволяват на хората да купуват биткойни с пари в брой. Банкоматите за биткойн работят, като извършват транзакция, базирана на блокчейн, която изпраща биткойн към цифровия портфейл на потребителя. При използване обаче може да се таксуват транзакционни такси.
Физическите лица също могат да купуват и държат биткойни като акции. Някои хора купуват и държат биткойни за по-дълъг период от време, други могат да купуват и продават бързо, след като цената се повиши, а трети могат да продават и да залагат на намаляване на цената. Има също биткойн индивидуални пенсионни споразумения (IRA), които действат като специални пенсионни сметки, за собствениците им.
Биткойн технологията дава много възможности, и е най-модерният клон на Съвременните финанси, такива каквито ги познаваме. Всеки технологичен и прогресивен човек има или предстои да си закупи Биткойн в близко бъдеще. А защо не и да изкопае своят първи Биткойн?